آشنایی با معاملات ارزهای دیجیتال در فارکس

کیف پول ویونا اکسچنج
در حال نمایش 5 نوشته (از کل 5)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #1822
  ویونا اکسچنج
  مشارکت کننده

  اول از همه فارکس چیست؟

  فارکس بازار بین المللی ارز هست که مدت زیادی نیست ( شاید کمتر از یک سال ) کریپتیو ها هم توسط کارگزارن فارکس یا به اصطلاح بروکر های فارکس ارائه می شود.

  هنوز هم خیلی بروکرهای فارکس کریپتیو ها را ارائه نمی دهند و برخی هم تعداد کمی از آنها را ارائه می دهند. کریپتیو ها وارد بورس فارکس نشده اند فقط توسط بروکر ها ارائه می شوند.

   

   

  طرز کار در فارکس چگونه است؟

  مثل دیگر بازارهای بورس شما ابتدا باید در یک کارگزاری ( بروکر ) ثبت نام کنید و از طریق آن بروکر معاملات خود را انجام دهید.

  شما سپرده ای نزد بروکر می گذارید و توسط آن هر زمان خواستید معامله ای انجام می دهید. در فارکس شما هم می توانید بیت کوین بخرید Buy – و هم می توانید بیت کوین بفروشید!! Sell

  یعنی اگر پیش بینی کردی قیمت کوینی قرار هست پایین بیاید می توانید Sell کنید یا با اصطلاح پیش فروش کنید! و بعد در قیمت پایین کوین را بخرید یا به اصطلاح پوزیشن خود را Close کنید.

  یعنی اگر تحلیل گر خوبی باشید می توانید هم از صعود ها و هم از سقوط ها سود ببرید!

   

   

  در کاگزاری های فارکس دیگر محدودیت هایی که در بازارها و اکسچنج ها دارید در کار نیست. هر لحظه و به هر قیمتی می توانید خرید و فروش را انجام دهید. کوین همیشه موجود است! البته شما مالک کوین ها نمی شوید و مثلا نمی توانید روز بعد با کوینی که خریده اید در سایتی دیگر پرداختی انجام دهید و فقط می توانید در همان حساب کارگزاری خود کوین را بفروشید.

  پول شما نزد کارگزار امانت هست. و هر زمان نیاز داشته باشید می توانید از کارگزار برداشت کنید.

   

  #1823
  ویونا اکسچنج
  مشارکت کننده

  کارگزار های مختلف از کشورهای مختلف در فارکس هست و آنهایی که با ایران مشکل ندارند روش های نقل و انتقال پول مختلفی دارند. برخی با صرافی های در ایران کار می کنند. برخی از روش های webmoney یا perfect money و یا bitcoin برای واریز و برداشت پشتیبانی می کنند.

  هر بروکری و هر روش پرداخت و برداشتی هم کارمزد و زمان رسیدگی مخصوص خودش را دارد.

   

   

  سالها پیش سازمان بورس آموزش فارکس و فعالیت بروکر ها را در ایران ممنوع اعلام کرد و به تبع آن خیلی سایت های بروکر ها فیلتر شد. البته ممنوعیتی برای افراد حقیق که برای خودشان معامله می کنند نیست.

  دلیل ممنوع شدن فارکس هم پر شدن دادگاه ها بود از افرادی که سرمایه داده بودند به تریدر های ناشی که ادعای سود دادن به آنها داشتند و بسیار پول مردم را به باد دادند! فارکس بازار پر ریسک و خطرناکی هست.

  این بخش را برای افرادی ایجاد کردیم که تمایل به معاملات کریپتیو ها دارند که انجام آن در فارکس مثل انجام آن در خارج از فارکس است و ریسک خیلی کمتری از معاملات فارکس روی ارزها و طلا و نفت و … دارد.

  فیلتر بودن سایت بروکر ها هم مشکلی برای ما ایرانی ها از آنطرف ایجاد نمیکند. حتی برخی بروکر ها برای راحتی ایرانی آدرس های سایت هایشان را هر چند وقت تغییر می دهند که ما بتوانیم بدون فیلتر هم وصل شویم.

  البته بالاخره کارگزار های فارکس هم مثل خیلی دیگر از اکسچنج های بیت کوین ممکن است یک روزی با ما ایرانی ها قطع رابطه کنند! هیچ ضمانتی نیست! اما یک خوبی این وسط هست:

  شما برای خرید یک بیت کوین به یک دهم پول آن در کارگزار نیاز دارید! فرض کنید شما می خواهید یک بیت کوین بخرید 9000 دلار. می توانید 9000 دلار بدهید و در یک اکسچنج آن را بخرید! می توانید 900 دلار بدهید در یک کارگزار فارکس بخرید. اگر روز هر کدام از این ها تحریم کرد چه می شود؟ در اکسچنج 9000 دلار شما روی هواست! در فارکس 900 دلار شما!

   

  #1824
  ویونا اکسچنج
  مشارکت کننده

  کارگزارن فارکس به شما Leverage می دهند. یعنی اهرمی برای افزایش قدرت شما. برای کریپتیو ها این اهرم کم و محدود است. در حد 3 برابر یا 5 برابر و شاید حداکثر 10 برابر و … اما برای معاملات ارزهای و طلا و نفت در حد 100 برابر و 200 برابر و 500 برابر و …. که البته هر چه بالاتر ریسک آن بیشتر است.

  به دلیل همین لوریج پایین روی کریپتیو ها است که معاملات روی کریپتیو ها در بروکرهای فارکس جذاب و ایمن هست.

   

   

  با ذکر یک مثال بهتون میگم که یک معاملع با استفاده از حداکثر لوریج چگونه است!

  فرض کنید بروکر انتخاب HotForex باشد:

  این بروکر تا 10 به شما لوریج می دهد. یعنی اگر شما 7000 دلار سرمایه در آن داشته باشید قدرتی 70.000 دلار برای معاملات بیت کوین دارید! البته یک مقدار تخصصی تر هست قضیه ولی فعلا عامیانه می گویم تا بعد…

  فرض کنید قیمت بیت کوین در این لحظه 9000 دلار است. شما برای خرید هر بیت کوین با توجه به لوریج 10 به یک دهم آن یعنی 900 دلار سرمایه نیاز دارید. یعنی با 7000 دلار می توانید 7 عدد بیت کوین Buy کنید. و الته فرض کردیم شما 7000 دلار دارید که 700 دلار آن کنار مانده!

  در خرید و فروش در فارکس با کارگزار خود طرف هستید. هر چیزی که می خرید باید به همان بفروشید. نرخ خرید و فروش در هر لحظه متفاوت است. مثل بازار ارز خودمان! دلار از شما 18150 می خرند و به شما 18250 می فروشند! یعنی هر وقت شما دلار بخرید و همان لحظه بخواهید بفروشید 100 تومان ضرر کرید.

  قیمت فروش به شما: Ask
  قیمت خرید از شما: Bid

  اختلاف قیمت خرید و فروش را اسپرد Spread می گویند. اسپرد برای کوین ها در بروکرهای مختلف و در زمان های مختلف متفاوت است و یک رقابت بین کارگزارن هست. فرض کنیم اسپرد برای بیت کوین در بروکر هات فارکس 30 دلار است.

  حالا شما 7 بیت کوین خریده اید که نرخ 9000 دلار بوده. در همین لحظه اگر بخواهید بفروشید از شما 8970 می خرد! یعنی اسپرد کسر می شود! و شما 6 تا 30 دلار ضرر می کنید. برای اینکه به سود برسید اول از همه باید صبر کنید نرخ ها بالا برود یعنی ask بشود 9030 و قیمت bid بشود 9000 که شما سر جای اول باز گردید! قیمت از 9030 هر چه بالاتر رود شما سود می کنید.

  خب حالا فکر کنید قیمت رسید به 9300 و 9270 از شما می خرند! یعنی هر بیت کوین 270 دلار سود شماست که 6 تا خریده اید یعنی 1420 دلار سود کرده اید! البته یک کمیسیون ناچیز در حد هر بیت کوین 1 دلار معمولا برای هر معامله می گیرند! پس فرض می کنید 1400 دلار سود خالص شما می شود.

  موجودی شما در بروکر حالا شده 8400 دلار که می توانید تمام آن، بخشی از آن یا فقط سود خود را برداشت کنید. می توانید برداشت هم نکنید و با 8000 دلار خود در معامله بعدی 8 بیت کوین معامله کنید!

   

   

  امکان ضرر کردن هم هست! یعنی اگر تحلیل شما اشتباه دربیاید و قیمت بیت کوین پایین برود و بشود 8800 شما که 6 تا خریده اید در قیمت 9000 به ازای هر کدام 200 دلار یعنی در مجموع 1200 دلار ضرر می کنید اگر پوزیشن خود را Close کنید موجودی شما از 7000 دلار به 5800 دلار می رسد.

   

   

  اما سوال خیلی ها این بوده که تا چه قیمتی می توانیم معامله را باز نگهداریم!

  تقریبا تا زمانی که سپرده شما تمام شود! یعنی حدود 6000 دلار به ضرر بروید! برای 6 بیت کوین یعنی هر بیت کوین 1200 دلار افت کند و از 9000 به 7800 برسد.

   

   

  در این حالت چه باید کرد؟

  یک راه تسلیم شدن هست! یعنی معامله را با ضرر ببندیم و تمام!

  یک راه دیگر افزایش سپرده در کارگزاری هست! اگر شما همچنان تحلیل می کنید قیمت بیت کوین بالا می رود و ضرر شما کم می شود و یا به سود خواهید رسید می توانید هر لحظه نسبت به افزایش موجودی اقدام کنید. مثلا اگر 7000 دلار دیگر شارژ کنید می توانید معاملات را تا 1200 دلار ضرر دیگر نگهدارید یعنی تا 6600 دلاری شدن بیت کوین! و اگر هم قیمت بالا رفت ضررتان کاهش پیدا می کند و شاید به سود هم برسید.

  با سرمایه ای که اضافه کردید حتی می توانید در قیمت مثلا 7500 که آن 6 بیت کوین شما در ضرر هست، باز هم بیت کوین بخرید و به این ترتیب بصورت پله ای معامله کرده اید.

   

   

  این مثال که زدم استفاده از حداکثر اهرم و leverage هست پر سود ست اما بسیار پر ریسک هم هست! و شما برای امنیت و ریسک کمتر می توانید از اهرم کمتری استفاده کنید. چیز خاصی نیست فقط بجای 6 بیت کوین مثلا 2 بیت کوین خرید می کنید!

  #1825
  ویونا اکسچنج
  مشارکت کننده

  اما از خوبی های فارکس این هست که به شما امکان معاملات دمو می دهد!

  یعنی همین امروز می توانید یک اکانت دمو برای خود باز کنید و به تمرین بپردازید! نرخ های bid و ask و spread را لمس کنید و با نرم افزار معاملاتی آشنا شوید. روش های اردر گذاری و خرید و فروش را تمرین کنید بدون یک ریال هزینه!

  حتی می توانید در بروکر های مختلف حساب Demo باز کنید و آنها را با هم مقایسه کنید. از نرم افزار متاتریدر می توانید به عنوان یک ابزار برای تحلیل استفاده کنید و ……

  لینک دانلود نرم افزار بروکر هات فارکس: دانلود متاتریدر

  البته باید قبلا در سایت هات فارکس برای اکانت دمو ثبت نام کنید که البته اتوماتیک برایتان انجام می شود و نیاز به مدارکی نیست.

  توجه داشته باشید بازار فارکس و کریپتیوهای داخل آن شنبه و یکشنه ها تعطیل است و فقط از یکشنبه شب ساعت 1:30 تا جمعه شب ساعت 1:30 بصورت 24 ساعته می توانید معاملات خود را انجام دهید. این مورد اط نقطه ضعف های کار با کریپتو ها در بروکر های فارکس است!

  #1827
  ویونا اکسچنج
  مشارکت کننده

  یک نکته دیگر در معاملات فارکسی! در فارکس چیزی داریم بنام بهره شبانه یا swap که یک کمیسیون اضافه ای است که هر شب ساعت 00:00 کارگزار به پوزیشن های باز اعمال می شود.

  خیلی راحت می توان به این کارگزار ها درخواست داد که اکانت ما را به مدل اسلامی islamic تبدیل کنند. در هات فارکس بطور کلی این بهره شبانه از کریپتیو ها حذف می شود.

  در فیبو گروپ اما برای یک هفته حذف می شود. یعنی بجای هر شب برای حساب اسلامی 4 شنبه شب ها کل کمیسیون هفته اعمال می شود! پس بهتر است 4 شنبه شبها معامله باز نداشته باشیم. یا برای معاملات بلند مدت بروکر هاتفارکس را انتخاب کنیم.

در حال نمایش 5 نوشته (از کل 5)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.

تمامی كالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه میباشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

سایت ویونا اکسچنج به هیچ عنوان به سایت های خلاف قوانین جهموری اسلامی ایران اعم از سایت های شرطبندی، قمار و سایت های مشابه خدمات ارائه نمی دهد. لطفا ثبت نام و سوال نفرمائید.

پشتیبانی تلگرام